To był bez wątpienia najważniejszy dzień w historii Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA oraz Niepublicznej Szkoły Podstawowej ARKA NASZ DOM. 10 czerwca obu szkołom nadane zostały sztandary. Ufundował je organ założycielski placówek w osobach: Anna Łopąg, Ewa Ogrodowczyk, Jerzy Łopąg oraz Rafał Ogrodowczyk.
Pierwsza część uroczystości miała miejsce w siedzibie szkół przy ul. Wojsławickiej 8 a. Swoją obecnością zaszczycili ją przedstawiciele resortu oświaty, władz wojewódzkich, lokalnych i samorządowych, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, rodzice, nauczyciele oraz uczniowie. Rozpoczęliśmy ją od symbolicznego przybicia pamiątkowych tabliczek z nazwiskami fundatorów i przyjaciół szkoły.
Następnie zaprosiliśmy wszystkich do odbycia retrospektywnej podróży, którą rozpoczęliśmy w dniu, gdy narodził się pomysł powołania do życia Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA. Następnie w krótkich scenkach rodzajowych uczniowie przedstawili najważniejsze wydarzenia z historii szkoły m.in. bicie rekordu w tańcu cha-cha, któremu - za pośrednictwem stacji TVN - kibicowała cała Polska. Głośnym echem odbiło się również utworzenie w budynku przy ul. Wojsławickiej jeszcze jednej szkoły, tym razem dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ARKA NASZ DOM. Uczniowie pochwalili się również umiejętnościami, które nabyli podczas nauki w szkole m.in. swoim talentem lingwistycznym. Była prezentacja w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Był też pokaz obsługi dronów i robotów mBot zaprojektowanych na lekcjach robotyki. W rolę przewodników tej niecodziennej wycieczki wcieliły się panie Agnieszka Pieniążek, dyrektor szkoły ARKA i Aneta Przybylewska, dyrektor Szkoły ARKA NASZ DOM. Tłem dla wszystkich scenek była prezentacja multimedialna.
Druga część uroczystości miała miejsce w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej. O godz. 12 odprawiona została msza święta. Przewodniczył jej ks. Józef Wróbel, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej. Dokonał on poświęcenia sztandarów obu szkół. Następnie zarząd spółki, która powołała do życia placówki oświatowe, przekazał je społecznościom szkolnym.
Od tego dnia sztandar będzie towarzyszył szkole podczas najważniejszych wydarzeń: rozpoczęcia i zakończenia roku, uroczystości patriotycznych, świąt narodowych itp. Niezwykły honor i zaszczyt spotyka uczniów, którzy wchodzą w skład pocztu sztandarowego. Najczęściej są to osoby osiągające wysokie wyniki w nauce oraz wyróżniający się odpowiednią postawą etyczną i kulturą osobistą.
Prymas 1000-lecia kardynał Stefan Wyszyński powiedział kiedyś, że „sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś pomiędzy hymnem narodowym a przysięgą wojskową”.
Uroczystość poświęcenia i przekazania sztandarów zakończył koncert zespołu Arka Noego.
Przeżyjmy to jeszcze raz. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z uroczystości.